Статия 1: Методи за екстракция на естествени багрила: Традиционни и съвременни подходи
Този текст има за цел да изследва и сравни различни методи за извличане на естествени багрила – както традиционни, така и съвременни. Естествените багрила стават все по-популярни поради тяхната екологичност и безопасност, като методите за извличането им варират по сложност и ефективност. Например, водното извличане е един от най-старите и най-простите методи, подходящ за малки и индивидуални проекти. Ферментацията е друг традиционен процес, използван от векове за извличане на багрила, често водещ до по-наситени цветове.
Съвременните подходи включват извличане с киселини и основи, които позволяват прецизен контрол върху химичния състав на багрилата, както и извличане с разтворители, което е по-ефективно за трудно достъпни източници. Технологии като ензимно извличане, ултразвуково и микровълново извличане предлагат по-бързи и енергийно ефективни процеси. Извличането със свръхкритична течност, използващо въглероден диоксид, е една от най-иновативните техники, позволяваща извличане на багрила по екологично чист начин, без използване на токсични химикали.
Освен теоретичния преглед, авторът провежда самостоятелно изследване за извличане на багрила от корените на Rubia tinctorum (багрило). Целта е да се сравнят резултатите от различни методи за извличане, извършени при неконтролирани лабораторни условия, и да се анализира ефектът от използването на твърда и мека вода в процеса. Това практическо изследване обогатява разбирането за това как различните условия влияят върху добива и качеството на багрилата, предоставяйки ценна информация за прилагането на тези методи извън контролирана лабораторна среда.
Автори: Незабравка Попова-Недялкова
https://www.medra.org/servlet/view?lang=en&doi=10.53230/tgm.1310-912X.2024.0006.01
Статия 2: Детското облекло в българските монархии
Развитието на българският детски монархически костюм следва промените на монархическият костюм през различните исторически етапи в България. От периода на Средновековието за детският монархически костюм няма почти никакви сведения. Основна информация се добива от Лондонското евангелие, в което са изобразени Цар Иван-Александър с жена си Сара-Теодора и двамата им сина.
Периода на Третото Българско царство дава най-подробна информация за развитието на детското монархическо облекло. За него е характерно, че върви напълно в крак с модата за деца в останалите европейски монархически семейства. Сведения за това се вземат от множеството фотографии и портрети на царските наследници. Облеклата им са от по-семпли до такива натоварени с множество декоративни елементи. Не се изключват и облекла вдъхновени от българският национален костюм, които в някои случаи дори са водещи.
Автори: Росица Рангелова
https://www.medra.org/servlet/view?lang=en&doi=10.53230/tgm.1310-912X.2024.0006.02
Статия 3: Проектиране на печатан десен за спално бельо
Текстилните изделия са необходимост в нашето ежедневие. Не е задължително всяко семейство да има ваза или друг декоративен предмет, но е абсолютно необходимо всеки човек да има дрехи, които да носи. Затова художественият дизайн на тъканите е толкова важен – той играе съществена роля във формирането на добър вкус към облеклото.
Много малко тъкани не изискват красив дизайн – това са предимно тъкани за технически цели, като маркучи, транспортни ленти, филтри и подобни изделия. Всички останали тъкани се оформят според тяхното предназначение, използвания материал, модата и много други фактори.
Особено внимание трябва да се обърне на тъканите за облекло и за дома. Те трябва не само да изглеждат добре, но и да създават усещане за уют, свежест и радост. Важно е те да отговарят на все по-високите очаквания на хората относно естетиката в ежедневието.
В текстилното производство често се използва технология за печат върху плоски текстилни продукти, които са изтъкани или плетени в бяло или боядисани в едноцветна основа.
В багрилната работилница на фирма „Е. Миролио“ АД, която произвежда такива видове тъкани и десени за текстилни повърхностни продукти, се използват два метода за печат – трансферен и директен.
Целта на изследването е да се подбере продукт с необходимите параметри и да се проектира десен за спално бельо. За тази цел са разгледани видовете печат, които могат да се приложат, както и материалът, който ще бъде използван за отпечатване.
В рамките на проекта е разработен художествено и функционално обоснован цветен печатен дизайн, предназначен за спално бельо, който отговаря на съвременните естетически изисквания и пазарни тенденции, като съчетава декоративна стойност, комфорт и приложимост в текстилния печат.
Автори: Ташка Иванова Колева , Вяра Василева Христова
https://www.medra.org/servlet/view?lang=en&doi=10.53230/tgm.1310-912X.2024.0006.03
Статия 4: Митове и легенди. ПИПИ ДЪЛГОТО ЧОРАПЧЕ
Представяне на уникална есенно-зимна колекция, вдъхновена от неповторимата Пипи Дългото Чорапче - персонаж, който олицетворява свобода, игривост и непокорство. Облеклата създадени в авторската колекция, отразяват не само характера на Пипи, но и предоставят комфорт, топлина и уникален стил през студените месеци.
В процеса на разработване на колекцията, вдъхновението от Пипи се прояви във всеки детайл - от ярките и смели цветове до игривите аксесоари и уникалните кройки. Всеки модел е създаден с мисълта за удобство и практичност, без да се правят компромиси с оригиналността и естетиката.
Използването на топли и меки материи подчертава желанието за създаване на облекла, които предлагат уют и защита през студените дни.
Включването на ръчно изработени аксесоари, като плетените маймунки, добавя допълнителен слой на символика и връзка с историята на Пипи Дългото Чорапче. Тези детайли не само допринасят за игривостта на колекцията, но и подчертават ангажимента към ръчната изработка и вниманието към детайла
Автори: Ганна Текменжи- Петрова и Татяна Христова - Поповска
https://www.medra.org/servlet/view?lang=en&doi=10.53230/tgm.1310-912X.2024.0006.04